Plus jeden za wygląd - czyli o modzie w Reining

Chociaż Przepisy NRHA nie określają ile punktów można „zarobić” za styl, zdecydowana większość zawodników uważa, że należy poważnie podchodzić do swojej garderoby. Co prawda modne ubrania nie zastąpią, ani nie wynagrodzą czasu spędzonego w siodle, ale mogą pomóc sędziom „zawiesić na nas oko”, a już na pewno wpłyną na pierwsze wrażenie.
 

Dopasowanie siodła western według Circle Y

Dopasowanie siodła jest ważne dla komfortu i bezpieczeństwa konia i jeźdźca. Jest wiele rzeczy, które oddziałują na dopasowanie siodła. W niniejszym tekście przedstawiamy główne punkty dotyczące tego zagadnienia oraz rady, jak uniknąć pomyłek w dopasowaniu sprzętu. Użyj pola wyboru, by zanotować rzeczy, które odnoszą się do ciebie.

Najważniejsze w dopasowaniu siodła jest to, by ławki przylegały do końskiego grzbietu jak największą płaszczyzną. Należy pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak standaryzacja wśród producentów terlic - pomiary różnią się w zależności od tego, kto wykonał terlicę, siodło i jaki to typ siodła.
 

Wodze mecate - jak wiązać?

Nazywane czasami "Muh-caw-tee" lub "McCarty" wodze mecate są liną długą na 20-25 stóp ( ok 6-7m) zrobioną z grubego sznura lub splecioną z końskiego włosia, którą przywiązujemy do bosala albo wędzidła. Jeden albo oba końce mecate zakończone są dwoma cienkimi skórzanym paskami, nazywanymi popper.
 

Bosal - wprowadzenie

Jak sprawić, by koń, który jeździ już na wędzidle, reagował na bosal? Naucz się podstaw od najlepszego trenera Arabian Western Pleasure.
Jeśli chcesz pomyślnie przejść z wędzidła na bosal, to musisz wiedzieć: po pierwsze - jak prawidłowo umieścić go na głowie konia; po drugie - że aby nauczyć go komunikowania się przez bosal bez wzbudzania w nim strachu i bez mieszania w głowie, potrzebujesz jakichś solidnych, godnych zaufania technik.

Pomogę ci w tym przedstawiając tutaj sposoby, których sam używam. Używam ich zawsze, gdy przygotowuję moje młode konie arabskie do futurity i do Western Pleasure. Chcę móc pokazać je jadące na bosalu, gdy już jadą dobrze na wędzidle. (Jeżeli jesteś zupełnie nowy w temacie bosala, to polecam zaznajomienie się z tekstem "Bosal podstawy" na końcu artykułu).
 

Kilka słów o snaffle na zamówienie Kasi Ł.

Snaffle jest bardzo prostym kiełznem, które przekazuje nacisk bezpośrednio z naszych rąk trzymających wodze przez kółka i ściegierz na koński pysk. Kluczowym słowem jest tu BEZPOŚREDNIO. O klasyfikacji jako snaffle decyduje brak jakiejkolwiek dźwigni. Każdy "niuton" pociągnięcia za wodze przekłada się na dokładnie taką samą siłę nacisku w końskim pysku. Choć wiele kiełzn z łamanym ściegierzem ma w swojej nazwie "snaffle", np. Tom Thumb Snaffle, Argentine Snaffle itp. to są one bardzo mylące - jeśli kiełzno ma jakiekolwiek czanki, na pewno nie jest to snaffle.