westopedia

Dopasowanie siodła western według Circle Y

Dopasowanie siodła jest ważne dla komfortu i bezpieczeństwa konia i jeźdźca. Jest wiele rzeczy, które oddziałują na dopasowanie siodła. W niniejszym tekście przedstawiamy główne punkty dotyczące tego zagadnienia oraz rady, jak uniknąć pomyłek w dopasowaniu sprzętu. Użyj pola wyboru, by zanotować rzeczy, które odnoszą się do ciebie.

Najważniejsze w dopasowaniu siodła jest to, by ławki przylegały do końskiego grzbietu jak największą płaszczyzną. Należy pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak standaryzacja wśród producentów terlic - pomiary różnią się w zależności od tego, kto wykonał terlicę, siodło i jaki to typ siodła.KŁĄB

  • Na konia z przeciętnym kłębem zwykle będzie pasowało siodło z terlicą Medium/Regular. Są to najczęściej konie w nowoczesnym typie ras Quarter Horses, Tennessee Walking Horses, Thoroughbreds, etc.
  • Na konia z bardziej zaokrąglonym, baranim kłębem z płaskim grzbietem zwykle będzie pasowała terlica Wide. Taki koń wygląda jak "klocek", ma ciężką szyję, często mówi się, że jest w typie "foundation".
  • Na konie zimnokrwiste i pogrubione z bardzo szerokim, płaskim grzbietem i niskim kłębem zazwyczaj pasują siodła z terlicą Draft lub Extra Wide.
  • Bardzo wąski kłąb może wskazywać na brak mięśnia za łopatką i potrzebę używania padu z podkładkami, pogrubionego. Podkładka pod padem wypełnia "pusty” obszar, pozwalając na lepszy kontakt ławek siodła z końskim grzbietem.
  • Duże mięśnie za łopatką mogą przeszkadzać w dopasowaniu siodła. Może być potrzebna szersza terlica. Także terlica typy flex powinna zdać tu egzamin.


Zaloguj się i pobierz artykuł, by dowiedzieć się więcej.