westopedia

Bosal - wprowadzenie

bosal - wprowadzenieJak sprawić, by koń, który jeździ już na wędzidle, reagował na bosal? Naucz się podstaw od najlepszego trenera Arabian Western Pleasure.
Jeśli chcesz pomyślnie przejść z wędzidła na bosal, to musisz wiedzieć: po pierwsze - jak prawidłowo umieścić go na głowie konia; po drugie - że aby nauczyć go komunikowania się przez bosal bez wzbudzania w nim strachu i bez mieszania w głowie, potrzebujesz jakichś solidnych, godnych zaufania technik.

Pomogę ci w tym przedstawiając tutaj sposoby, których sam używam. Używam ich zawsze, gdy przygotowuję moje młode konie arabskie do futurity i do Western Pleasure. Chcę móc pokazać je jadące na bosalu, gdy już jadą dobrze na wędzidle. (Jeżeli jesteś zupełnie nowy w temacie bosala, to polecam zaznajomienie się z tekstem "Bosal podstawy" na końcu artykułu).


Umiejscowienie
By bosal mógł zadziałać właściwie, powinien spoczywać równo i symetrycznie w określonym punkcie na przodzie głowy konia. Pokazuję to na zdjęciu po lewej stronie. Ustawiony zbyt wysoko lub zbyt nisko od tego punktu, twój bosal nie zadziała właściwie. By zlokalizować właściwe miejsce, przesuń kciukiem i palcem wskazującym po pysku zaczynając od nozdrzy w górę, aż poczujesz kość w kształcie litery "V". Część nosowa bosala powinna spoczywać dokładnie nad tym miejscem - nad końcem kości nosowej. Dostosuj długość pasków (wieszaka) tak, by to uzyskać. Przy luźno zwisających wodzach powinieneś móc wsunąć jeden palec z boku między bosal i szczękę konia. Ta przestrzeń powoduje zmniejszenie ucisku zawsze, kiedykolwiek luzujesz wodze. Ale kiedy podniesiesz wodze, przód bosala obróci się na nosie, a jego boki po obu stronach wejdą w kontakt ze szczęką konia.

Więcej: BOSAL - wprowadzenie By Tommy Garland, with Juli S. Thorson (PDF. 1.0 MB)