Newsy

Reining to moje życie... Specjalnie dla WWR - Tim McQuay!

Redakcji WWR udało się przeprowadzić wywiad z człowiekiem, uhonorowanym miejscem w Galerii Sław, jeźdźcem, który, jako drugi w historii NRHA przekroczył magiczną barierę 1.000.000 $ wygranych nagród – Timem McQuay! Specjalnie dla czytelników WWR opowie on o początkach swojej kariery, rozterkach związanych z uczestnictwem w prestiżowych zawodach reningowych oraz o legendarnym ogierze Hollywood Dun It – koniem będącym ucieleśnieniem najlepszych cech sportowo-charakterologicznych (NRHA Hall of Fame – suma nagród zdobytych przez potomstwo, ponad 3.000.000 $).

W związku z tym, iż Tim McQuay jest bardzo zapracowanym człowiekiem na rozmowę telefoniczną oczekiwaliśmy ponad 3 tygodnie, wspierani przez Carrol Trimmer oraz Cheryl Magoteaux z National Reining Horse Association. Wywiad odbył się w piątek 5 listopada b.r. po powrocie Tima z Appaloosa Reining Futurity w Fort Worth, gdzie był jednym z sędziów.

O godzinie 15.30, w słuchawce usłyszeliśmy bardzo żywy i sympatyczny głos:


WWR: Jesteś legendą światowego Reiningu, czy mógłbyś powiedzieć kilka słów o swoich początkach w tym sporcie.
TMQ: Starty w zawodach i praca z końmi reiningowymi są nieodłączną częścią mojej egzystencji, dlatego też jest to bardzo trudne pytanie. Reining jest po prostu całym moim życiem i ciężko jest powiedzieć jednoznacznie o moich początkach w tym sporcie. Pracę z końmi reinigowymi zacząłem już jako dziecko. Od tamtego czasu wyjeżdżałem też na zawody i brałem w nich udział. Gdziekolwiek był rozgrywany Reining – starałem się tam być. Tak też pozostało do dnia dzisiejszego.


WWR: Zdobyłeś wiele tytułów, czy mógłbyś nam opowiedzieć o najtrudniejszym występie w Twojej karierze jeździeckiej?
TMQ: Wielkim i najcięższym wyzwaniem jest dla mnie każde Futurity, w którym biorę udział. Mam świadomość, że startuję na bardzo dobrym koniu, który jest faworytem, więc stanowi to dla mnie duże obciążenie psychiczne. Futurity to przecież najważniejsze wydarzenie jeździeckie w tej branży.
Każdego roku wyczekuję na ten moment, gdy będę mógł tam pojechać i zaprezentować umiejętności mojego konia. Trening młodych koni sprawia mi wielką radość, tym bardziej, gdy widoczne są tego wyniki na kolejnych zawodach. To wszystko jest to dla mnie dużą przyjemność, ale wywiera także ogromną presję.


WWR: Miałeś okazję startować w Europie. Co sądzisz o europejskich reinerach?
TMQ: Wśród europejskich reinerów bardzo cenię sobie Niemców i Włochów, którzy czerpią dużą przyjemność z Reininigu. Pracują bardzo ciężko na to, aby być jak najlepszym w tym sporcie, czego rezultaty możemy oglądać na kolejnych zawodach. Wykonują bardzo dobrą pracę i stanowią dużą konkurencję.


WWR: W waszym ośrodku znajdują się bardzo dobre konie reiningowe, m.in. żyjąca legenda - ogier Hollywood Dun It. Czy mógłbyś nam opowiedzieć kilka słów o tym utalentowanym koniu?
TMQ: Hollywood Dun It jest najlepszym koniem, który kiedykolwiek pojawił się w tym sporcie. Każdego dnia nie ustaje w wysiłkach, aby mnie zadziwić i jest najmilszym koniem w naszej hodowli. Jest on bardzo utalentowanym zwierzęciem o niespotykanym charakterze.
Ze względu na jego wiek nie utrzymujemy już go w normalnym treningu. Wykonujemy tylko podstawowe ćwiczenia, aby utrzymać go w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej oraz zdrowiu. Ponadto stosujemy specjalną dietę oraz dbamy o odpowiedni wypoczynek, co pozytywnie wpływa na jego formę w trakcie sezonu hodowlanego.


WWR: Wielu polskich jeźdźców stoi przed wyborem odpowiedniego konia do Reiningu. Czy mógłbyś udzielić kilku rad, które ułatwiłyby tą czynność?
TMQ: Na początku reiningowej kariery ważną rzeczą jest, aby startować na koniu doświadczonym, od którego można się dużo nauczyć. Konie biorące udział w zawodach posiadają określony potencjał, który mogą wykorzystać początkujący jeźdźcy. Nie jest dobrą decyzją, aby w takim przypadku zakupić młodego konia, który potrzebuje dobrego systemu szkoleniowego, a tym bardziej nie jest przygotowany do współpracy z niedoświadczonym zawodnikiem.


WWR: Jakie są Twoje plany na najbliższą przyszłość - NRHA Futurity 2004?
TMQ: Jestem w trakcie przygotowania koni do Futurity, to bardzo ciężki i stresogenny okres. Mam nadzieję, że uda mi się wystąpić w trakcie tej imprezy i dobrze zaprezentować konie. Na tym się skupiam od dłuższego czasu i wkładam wszystkie swoje siły.


WWR: Dziękujemy bardzo za poświęcenie chwili czasu dla polskich fanów i miłą rozmowę. I życzymy powodzenia i dalszych sukcesów!
TMQ: To ja dziękuję i pozdrawiam fanów reiningu z Polski i czytelników Wild West Riders! Do usłyszenia.


Tim McQuay należy do światowej czołówki reinerów. Startując i zwyciężając w najważniejszych zawodach wygrał ponad 1.500.000 $, stając się tym samym „reiningowym milionerem”. Za wniesiony wkład w rozwój Reiningu uhonorowano go członkostwem w Galerii Sław (NRHA Hall of Fame). Na swoim koncie posiada tytuły zdobyte w najbardziej prestiżowych zawodach reiningowych m.in. NRHA Futurity, NRHA Derby, National Reining Breeders Classic czy NRHA Superstakes. Oprócz tego Tim jest złodym medalistą Team USA po zwyciętwie w Bayer/USET CRIO Nations Cup w Gladstone. Ponad to McQuay zdobył także pięciokrotnie tytuł” All American Quarter Horse Congress Futurity Champion, oraz trzykrotnie Southwest Reining Horse Association Futurity Champion.
W 1989 roku przeniósł się wraz z rodziną (córką Mandy i żoną Colleen) z Minnesoty do Toga w Teksasie, gdzie powstał jeden z największych ośrodków treningowych. Tim na co dzień trenuje konie, udziela wielu szkoleń na całym świecie oraz w dalszym ciągu z powodzeniem startuje na wielu zawodach.


Hollywood Dun It – urodzony w 1983 roku ogier maści dun (po Hollywood Jac 86 i Bolossom Berty) na stałe zapisał się na kartach historii Reiningu. Jest zdobywcą najważniejszych tytułów mistrzowskich w zawodach reiningowych m.in. National Reining Horse Association Futurity Reserve Champion, NRHA Derby Champion i Superstakes Champion. Hollywood Dun It to także członek Hall of Fame – on i jego potomstwo zdobyli w zawodach NRHA ponad 3.000.000 $, co jest wprost nieprawdopodobnym wynikiem! Oprócz tego, iż sam zdobył liczne tytuły w NRHA Futurity, Derby, and Superstakes, National Reining Breeders Classic, All American Quarter Horse Congress Futurity, Southwest Reining Horse Association Futurity, Tradition Futurity został ojcem koni, które zostały AQHA World Champions i multiple NRHA World and Reserve World Champions.
W 1998 firma Breyer wyprodukowała i wprowadziła do sprzedaży replikę Hollywood Dun It. Ten piękny i inteligentny ogier rasy American Quarter Horse do dziś zachwyca swym przyjaznym charakterem i urodą będąc ulubieńcem fanów reiningu, co skutkuje wieloma wizytami w ośrodku Tima i Colleen McQuay.

Polecamy stronę: http://www.mcquaystables.com