artykuły

Czego nie należy robić w trakcie zawodów Z punktu widzenia opinii sędziego

 

  1. Źle widziany jest brak uprzejmości w stosunku do innych zawodników. Z uwagi na zachowania bezpieczeństwa niekiedy konieczne jest porozumiewanie się z innymi zawodnikami, chociażby w celu poinformowania o kopiącym koniu. W takim przypadku uprzejme ostrzeżenie przekazane innym jest jak najbardziej na miejscu. Jakiekolwiek użycie niewłaściwych słów lub odzywek nie może być tolerowane. Nawet jeżeli sędzia nie jest adresatem tego typu wypowiedzi, zazwyczaj doskonale je słyszy, a zawodnik nie ma często świadomości tego. Sędzia nie musi z tego powodu obniżyć oceny przejazdu, jednak w jego pamięci pozostanie negatywne wrażenie związane z osobą tego zawodnika.
  2. Nie należy zakłócać przebiegu zawodów. Zdarza się, że zawodnicy, którzy wiedzą już że nie mają szansy na nagrodę, przeprowadzają trening swoich wierzchowców jeszcze przed zakończeniem przejazdów, stosując brutalne lub gwałtowne metody. Nie jest to przyjemny widok dla oglądających, rozprasza pozostałych uczestników zawodów, a w stosunku do wierzchowca jest bezproduktywne. Takie zachowanie stoi w sprzeczności z postawą sportowca. Sędzia zawodów powinien zareagować i nakazać zaprzestanie takich działań. Nigdy nie wyładowuj swoich frustracji lub niezadowolenia na koniu używając wędzidła lub ostróg. Dozwolone jest spokojne, uzasadnione skorygowanie zachowanie konia, na przykład przez użycie dwóch rąk na wodzy, natomiast wszelkie jeżdżenie w ciasnych kółkach, szarpanie lub uderzanie zwierzęcia zdecydowanie nie.
  3. W trakcie rozgrzewki nie powinno się w żaden sposób bić konia lub w iny sposób nadużywać siły fizycznej. Często organizatorzy zawodów pozwalają zawodnikom, którzy mają wystąpić w trakcie następnego przejazdu, wjechać na arenę kiedy obecni są nadal zawodnicy czekający, ustawieni w linię, na ocenę sędziego. Jest to świetna okazja do przygotowania koni, niestety niekiedy poprzez wbijanie ostróg w brzuch oraz tarcie zębów o wędzidło. Tacy zawodnicy mają złudną nadzieje, że ustawianie na siłę konia przejdzie im w tych okolicznościach płazem. Nic bardziej mylnego. Zawsze, gdy znajdziesz się w pobliżu sędziego, możesz zrobić na nim dobre lub złe wrażenie. Rozgrzewka z koniem powinna być przeprowadzona w sposób taktowny i pozbawiany jakiegokolwiek przejawu agresji w stosunku do wierzchowca.
  4. Obserwujący przejazd nie powinni instruować zawodników w trakcie występów. Niektórzy rodzice, przeżywający przejazd swoich pociech, głośno i dobitnie instruują dzieci w trakcie przejazdów. Nieprzerwany potok uwag płynący z trybun z jednej strony świadczy o braku dobrych manier ich autora, z drugiej strony dekoncentruje innych uczestników zawodów oraz sędziego. Taki nadgorliwy rodzic najlepiej jakby poprzestał przy wspieraniu zawodnika swoją obecnością, ewentualnie cichymi instrukcjami. Pozwoli to pokazać sędziemu faktyczne umiejętności dziecka panowania nad koniem. Na nieszczęście część trenerów także nie potrafi zapanować nad swoimi emocjami. Zwykle ich uwagi wypowiadane na głos mają ukryte dno. Chcą aby sędzia zrozumiał, że koń będzie później pokazywany pod profesjonalistą, więc teraz powinien przymrużyć oczy na jego występ pod dzieckiem lub amatorem. Takie zachowanie trenera świadczy o braku szacunku do pracy sędziego i z pewnością nie spotka się z uznaniem tego ostatniego.
  5. Nie podchodź nieproszony blisko sędziego i nie nawiązuj z nim rozmowy. Niektórzy zawodnicy mają przykry zwyczaj wjeżdżać w strefę przeznaczoną dla sędziego w trakcie przejazdów lub przeprowadzanej kontroli. Dobrze jeżeli trzymamy konia przynajmniej na odległość ramienia od sędziego. Źle jest postrzegane, gdy zbliżamy się zbytnio, ponieważ w ten sposób stajemy się nachalni i zmuszamy sędziego do skoncentrowania się wyłącznie na nas. Innym negatywnym zachowaniem jest ucinanie pogawędki przez zawodników, którzy myślą, że w ten sposób zwiększą szansę na korzystną ocenę. Skiniecie głową i przyjazne „cześć” jest jak najbardziej na miejscu. Rozmowy nie powinny wykroczyć poza pozdrowienie. Uprawianie teatralnych szeptów jest wysoce nie na miejscu i z pewnością nie będzie faworyzować konia w ocenie sędziego.
  6. Nie zachowuj się nieprofesjonalnie. Odpowiedni, elegancki ubiór oraz właściwy koński osprzęt wzbudzają szacunek u innych zawodników oraz u sędziego. Ubrania czy rząd, który używasz w stajni na co dzień, są do zaakceptowania w pewnych przypadkach. Zawsze jednak ubranie powinno być schludne i czyste. Nigdy nie pojawiaj się na arenie ubrany niechlujnie, na brudnym osprzęcie, w potarganych włosach lub na nie wyczyszczonym koniu.




Na podstawie wypowiedzi Karen Banister opublikowanej w formie artykułu pt. „Show Pen Don’ts” w lutowym numerze „Horse&Rider”.