artykuły

Żywienie koni AQH

Przy układaniu dawek żywieniowych koniom przebywającym w stajniach warto skorzystać z powyższych obserwacji. Bardzo ważne jest, żeby podczas układania dawki żywieniowej brać pod uwagę rasowe cechy związane z przemianą materii, stopniem wykorzystania składników pokarmowych z paszy, metabolizmem mięśniowym. Coraz częściej dobierając pasze zwraca się również uwagę na stan zdrowia i kondycję danego konia (np. badania krwi).

Konie AQH cechują się mocno rozbudowanym układem mięśniowym. Mięśnie koni tej rasy wykazują zdolność do bardzo dobrego wykorzystania energii pochodzącej z paszy, przy bardzo słabym metaboliźmie. Przez to konie te potrzebują podawania w pokarmie dość dużych ilości substancji budulcowych, składników odtruwających, makro i mikroelementów oraz witamin w stosunku do ilości energii. Sam owies jest zbyt ubogi w powyższe składniki a bogaty w łatwo uwalnianą energię. Dieta oparta na samym owsie (jako paszy treściwej), podawana koniom AQH, sprawia że konie te przejawiają nadmiar energii przy słabej rozbudowie masy mięśniowej (zakładając prawidłowo prowadzony trening). Dlatego właśnie zalecane jest korzystanie z mieszanek paszowych (musli, granulaty). Dostarczają one wszystkich potrzebnych substancji odżywczych oraz energii w różnej postaci na różnych nośnikach. Tak podana energia uwalniana jest stopniowo podczas całego treningu, a nie gwałtownie. Mięśnie funkcjonują prawidłowo i prawidłowo są rozbudowywane. Konie AQH żywione w ten sposób są wyraźnie stabilniejsze podczas pracy niż AQH żywione tylko owsem.

W dyskusji padł argument, że konie w USA w chowie bezstajennym otrzymują owies sporadycznie, tylko w okresie zimowym lub klacze w trakcie ciąży. Czyli otrzymują go w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania na energię. W pozostałych przypadkach wszystkie potrzebne składniki konie są w stanie same znaleźć na dużych połaciach łąk, tak jak pisałam wcześniej. Podnoszono również w dyskusji fakt braku enzymu, który to brak może spowodować u koni AQH ochwat. W moim przekonaniu pomylono tu ochwat z mięśniochwatem. A jest to zasadnicza różnica. W takim przypadku koniom tym dostarcza się energię pod postacią tłuszczu podając olej (np. lniany), zamiast węglowodanów zawartych w ziarnach zbóż.

Osobiście układając jadłospis koniom AQH (w zakresie paszy treściwej), opieram się na dawkach musli oraz owsa w różnych proporcjach, w zależności od intensywności treningów, stanu zdrowia zwierzęcia itp. Do tego nie zapominam o dostarczeniu mu przez okrągły rok dobrej jakości siana oraz zielonki w okresie letnim. Dzięki temu konie pod moją opieką nie mają problemów z kopytami, ich sierśc jest błyszcząca, a problem kolek żywieniowych praktycznie nie występuje.


Ewelina Zoń - specjalizująca się w indywidualnym układaniu diet dla koni AQH w oparciu o paszę firmy Hippolit.