Jak przygotować się do jazdy zimą cz.1

Tegoroczna zimowa aura dała się we znaki wszystkim osobom spędzającym czas poza ogrzanymi pomieszczeniami. Chociaż słupek rtęci nieubłaganie oscyluje około wartości -10 do nawet -20, to jednak zamiłowanie do jazdy konnej powoduje, że większość z nas rezygnuje ciepłych domowych pieleszy i rusza do stajni aby poobcować z czterokopytnymi przyjaciółmi.
 

Jazda konna zimą: zadbaj o komfort i bezpieczeństwo

Zima stanowi najlepszego czasu do uprawiania jeździectwa, ale przy odpowiedniej strategii i wprowadzeniu w życie kilku cennych rad zawartych w niniejszym tekście z pewnością zapomnisz o zimowej chandrze i z przyjemnością skorzystasz z uroków jazdy konnej, także poza sezonem letnim.
 

Gruda

Gruda należy do grupy najczęściej występujących infekcji skóry u koni na które najczęściej narażone są pęciny, piętki i ostrogi. W opinii wielu lekarzy nie jest to zwykła choroba, lecz złożony zespół chorobowy, przy którym postawienie trafnej diagnozy jest niezwykle trudne i wymaga doświadczenia diagnosty. Przyczyn może być bowiem niezwykle dużo, zarówno o charakterze zakażanym, jak i niezakaźnym.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Karoliny Chodkowskiej pt. "GRUDA" przedrukowany na łamach elektronicznej wersji Świata Koni.
 

Jaką ściółkę wybrać dla koni?

Czasy, gdy rolę ściółki dla koni spełniała wyłącznie słoma już dawno przeminęły. Dziś ze względów użytkowych, estetycznych, logistycznych, a nawet i ekonomicznych właściciele ośrodków jeździeckich coraz częściej kierują swoją uwagę na inne materiały, w tym:  trociny, torf, a nawet ścinki papierowe.

Jakie są wady i zalety tychże materiałów? Odpowiedź można znaleźć archiwalnym artykule, opublikowanym na łamach Świata Koni, pt. Nie tylko słoma.
 

Określ poziom tłuszczu w ciele konia!

Przedstawiamy dziewięciopunktową  skalę  wg.  Dona  Henneke, pomagającą  określić  poziom tłuszczu w ciele konia.