artykuły

Jazda konna zimą: zadbaj o komfort i bezpieczeństwo1. Ubieraj się na „cebulę”. Tak, to najlepszy sposób, by poczuć się komfortowo niezależnie od pogody, dlatego nim na dobre opuścisz ciepłe pomieszczenie, sprawdź warunki atmosferyczne i dobierz swój ubiór stosowanie do sytuacji.
Dzięki kilku, odpowiednio dobranym warstwom ubioru, jesteś w stanie zawsze dopasować się do zmiennej temperatury, pozbywając się w trakcie jazdy kolejnych części garderoby.
Co ważne, jako bazę stosuj lekką bieliznę o właściwościach przeciwpotnych (termoaktywną), następnie załóż warstwę pośrednią utrzymującą ciepło (wełna, lub lekkie tkaniny syntetyczne, w tym wyroby z polaru), a na koniec  zadbaj o ochronę przed wiatrem np. kurtkę z  membraną z goreteksu.

Alternatywnie możesz skorzystać z gotowych rozwiązań stosowanych w sporcie i turystyce, czyli połączenia bielizny termoaktywnej z wyrobami typu soft shell - wiatroodpornymi, doskonale utrzymującymi ciepło, lecz dużo cieńszymi a tym samym wygodniejszymi od tradycyjnych rozwiązań.

2. Jeśli planujesz dłuższe wyjazdy terenowe, niezastąpione okażą się wodoodporne kontenerki lub torby zamykane na zamek błyskawiczny dostępne w sklepach turystycznych. Ze względu na niewielkie gabaryty z powodzeniem zmieszczą się one do turystycznych sakiew, a jednocześnie ochronią dodatkową garderobę przed wilgocią.

3. Rozgrzewka. Doskonałą formą rozgrzewki będzie...intensywne czyszczenie konia tuż przed wyjściem ze stajni - pozwoli nie tylko na pozbycie się zabrudzeń, ale i rozgrzeje Wasze mięśnie.

4. Jeżeli planujesz jazdę na otwartym terenie, a zima uraczyła Cię białym puchem -  nie zapomnij o zabezpieczeniu kopyt przed przyleganiem ubitego śniegu.
Doskonałym rozwiązaniem w tej sytuacji jest pokrycie podeszwy kopyta wazeliną lub beztłuszczowym sprayem do smażenia, dostępnych w sklepach internetowych dla miłośników gotowania.

5. Rozgrzej wędzidło. Nierzadko zdarza się, że w sezonie zimowym konie stają się nerwowe podczas kiełznania. Chcąc uniknąć niepotrzebnego stresu rozgrzej ścięgierz w rękach lub skorzystaj ze specjalnego chemicznego rozgrzewacza dłoni.

6. Uwzględnij dodatkowy czas na osuszenie konia po zakończone jeździe. Jeśli koń jest strzyżony, używaj ciepłej derki po zakończonym treningu, ale i półderki podczas jazdy na zewnątrz, zwłaszcza przy ujemnej temperaturze.

7. Jeżeli planujesz użycie ocieplanych butów, upewnij się, że zmieszczą się w strzemieniu i nie będą klinować stopy. Dobrym rozwiązaniem jest zakup większych strzemion na czas zimowych treningów lub skorzystanie ze specjalnych żelowych ogrzewaczy wkładanych bezpośrednio do buta.

8. Nim usiądziesz w siodle, poświęć kilka chwil na rozciągnięcie i rozgrzanie mięśni, dzięki czemu unikniesz kontuzji i.. nie zapomnij o rozgrzewce konia, która powinna trwał dłużej, aniżeli w miesiącach wiosenno-letnich.

9. Dłuższe wyjazdy terenowe sprzyjają odwodnieniu organizmu i hipotermii - o co wbrew pozorom nietrudno zimą-  stąd też warto zapatrzyć się w odpowiednią ilość płynów. Ciekawy rozwiązaniem są dedykowane plecaki dla biegaczy, zaprojektowane w taki sposób, by przechować dużą ilość płynów, przy jednoczesnym ograniczeniu wagi.

10.  Woda będzie potrzebna nie tylko Tobie, ale i Twojemu zwierzęciu, pamiętaj zatem, aby planować jazdę w taki sposób, by możliwe było napojenie konia.
Warto pamiętać też o wynikach badań naukowych, które wskazują na to, że  konie posiadające zimą dostęp do ciepłej wody , chętniej piją i są lepiej nawodnione. Co więcej, pamiętaj, że zimna woda podawana bezpośrednio po treningu zwiększa ryzyko wystąpienia kolki.

Nie tylko w siodle, ale i w stajni.

11. Jeżeli nadejdą naprawdę wysokie mrozy - zrób sobie przerwę w jeździe konnej. Zadbaj o sprzęt, zaimpregnuj go, dokonaj niezbędnych napraw i wyczyść metalowe części ogłowia (doskonałym środkiem dezynfekującym i czyszczącym jest...płyn Listerine!).

12. Jeśli posiadasz własną stajnię - przeprowadź inspekcję bezpieczeństwa. Sprawdź pastwiska i zabezpiecz je przed powstawaniem oblodzonych miejsc. Zabezpiecz przez zamarznięciem nawierzchnię parkuru np. mieszając odmrażacz z trocinami - ten pierwszy stopi lód, trociny zaś zabsorbują wilgoć.
Zabezpiecz rurociągi z wodą!

A na koniec - ustal cele na sezon letni, To właśnie one pomogą Ci we właściwym rozplanowaniu zimowych treningów i utrzymaniu motywacji na odpowiednim poziomie. Plan ustalony na każdy miesiąc z celami pośrednimi, urzeczywistni realizację celu głównego.
I po prostu ciesz się kontaktem z końmi. Nawet jeśli nie będziesz mógł wsiąść w siodło, przystań na chwilę w stajni i zrelaksuj się wsłuchując w odgłosy odpoczywających koni....

 

Na podstawie artykułu "Weathering Winter" z magazynu Horse&Rider , Grudzień 2005

Foto: Snow Mountain Ranch