westopedia

Reining

Konkurencja ta bywa określana mianem ujeżdżenia w stylu western. Jest pierwszą konkurencją oficjalnie uznaną przez FEI.

Reining wymaga od jeźdźca i konia wzajemnego zaufania i pełnego porozumienia, a ponadto ogromnych umiejętności.

Zawody w omawianej konkurencji rozgrywane są na podstawie 10 schematów (tzw. Patterns). Każdy z nich zawiera pewne podstawowe elementy. Różnica pomiędzy poszczególnymi schematami polega na ilości i kolejności wykonywanych elementów. W dniu zawodów sędzia główny wybiera jeden schemat obowiązujący wszystkich zawodników.


Przepisy konkurencji Reining dokładnie określają rodzaj rzędu jeździeckiego, przede wszystkim zaś bardzo precyzyjnie omawiają rodzaje dopuszczonych do użytku wędzideł.
Dodatkowa trudność polega na konieczności prowadzenia konia jedną ręką. Konieczność ta jest podyktowana faktem użycia wędzidła z czankami. Zaznaczyć należy, że w konkurencjach "western riding" kontakt z pyskiem konia jest minimalny, koń musi iść rozluźniony, nie podekscytowany, jeździec powinien zaś tak używać pomocy by nie były one widoczne ani dla widzów ani tym bardziej dla sędziów.

Poniżej opisane zostały elementy obowiązkowe konkurencji Reining. Nazewnictwo pozostawiono oryginalne, ponieważ niektóre określenia nie funkcjonują w języku polskim. Elementy obowiązkowe to:

CIRCLES - koła, wykonywane w galopie. Schematy przewidują wykonanie małych kół w wolnym, zebranym galopie oraz dużych kół wykonanych w szybkim galopie. Konstrukcja schematu przewiduje naprzemienne wykonanie dużego i małego koła, tak by zmiany tempa były wyraźnie widoczne.

SPIN - szybki obrót wokół wewnętrznej tylnej nogi.

SLIDING STOP - zatrzymanie z galopu na wprost. Koń mając podstawiony zad i zablokowane stawy skokowe zaczyna się ślizgać.

FLYING LEAD CHANGES - lotna zmiana nogi w galopie wykonana w określonym punkcie schematu.

ROLL BACK - koń galopujący na wprost zostaje zatrzymany w miejscu wykonuje zwrot o 180 nie odrywając tylnych nóg od podłoża i rozpoczyna galop w przeciwnym kierunku od wewnętrznej nogi.

BACK UP - energiczne cofanie po linii prostej na przestrzeni ok. 6 m.