artykuły

Dlaczego szkolenie koni nie jest dla niekonsekwentnych jeźdźców?

Kocham trenować konie występujące na zawodach i jestem w tym całkiem niezły. Moi podopieczni wygrywają, zajmując najwyższe lokaty podczas konkursów. Przez lata naprawdę lubiłem poznawać metody nowych szkoleń i stosować je do moich koni. Ciągle kupowałem nowe filmy szkoleniowe wyprodukowane przez innych trenerów, by poszerzyć swoją wiedzę. Niektóre z informacji zawartych w tych materiałach były naprawdę bardzo dobre, inne natomiast niewiele warte. Prawdę mówiąc, mam dość wszystkich nieprawdziwych informacji na temat szkolenia koni, które są powszechnie powielane. Informacji, które nie wyjaśniają problemów, które nie są kompletne, albo jeszcze gorzej... całkowicie nieprawdziwe! Takie sytuacje obserwuję przez cały czas. W efekcie stworzyłem własne filmy, które pokazują jeźdźcom, co dokładnie mają robić. Informacje nie tylko dotyczą metod trenowania konia, ale również jak jeździec ma układać ręce, nogi czy ciało, by uzyskać doskonały rezultat.

DROBNOSTKA PSUJĄCA PRZYJEMNOŚĆ

Niestety nie ma znaczenia jak dobre są moje metody szkoleniowe. Jeśli jeździec nie jest konsekwentny, wtedy nie będą one działać poprawnie. Jeśli trenujący koryguje konia jednego dnia, a następnego już nie, to nie ma to sensu.

O to typowy przykład:

Wiele koni podnosi wysoko głowę przy zatrzymaniu, skręcie, bądź przejściu do galopu. Ta wysoko ustawiona głowa rujnuje styl i skuteczność manewru. A do tego - to po prostu źle wygląda! Z natury konie podnoszą wysoko głowę, by coś zobaczyć w oddali i jeśli coś dojrzą, to mogą się przestraszyć. Mając na względzie te informacje, to oczywistym wydaje się, że należy pracować nad ustawieniem konia. Noszenie głowy nisko oznacza, że koń koncentruje się się na tym co robi i czego wymaga od niego jeździec. Dlatego za każdym razem, gdy koń podnosi głowę, jeździec musi spowodować, aby z powrotem ją obniżyć. Mam filmy, które pokazują metody obniżania głowy konia, ale jeśli jeździec nie stosuje się do rad w nich zawartych, to koń nigdy nie nauczy się trzymać ją nisko. Większość koni potrzebuje od 2 do 3 miesięcy szkolenia, aby trzymanie głowy nisko weszło w nawyk i było stałym elementem zachowania. Jednakże, gdy trening będzie niekonsekwentny, to zajmie to dużo więcej czasu i będzie wymagało wielu korekt.

Osobiście proponuję dwa narzędzia pomocne przy rozwiązywaniu tego problemu. German Martingle (wytok niemiecki) będący rodzajem westernowego wytoku http://www.horsetrainingvideos.com/german-martingale.htm oraz HeadSetter http://www.horsetrainingvideos.com/headsetter.htm . Przy czym Germany Martingale należy używać przy pracy ze zwykłym wędzidłem (snaffle bit), a HeadSetter kiedy trenujesz na munsztuku.

WAŻNE:

Pamiętaj, by korzystać z darmowych filmów dostępnych na mojej stronie. Pokazuję na nich jak używać wyżej wspomniane narzędzia oraz jak układać ręce przy pracy nad obniżaniem głowy konia. Ok, to wszystko na razie. Trzymajcie się. Larry Trocha

Larry Trocha Training Stable www.HorseTrainingVideos.com www.HorseTrainingTack.com http://www.horsetrainingvideos.com/wishy-washy.htm