100 najbardziej trujących roślin dla koni

Wysokie temperatury za oknem nie pozwalają nam zapomnieć, że mamy obecnie pełnię lata. Niestety ta najbardziej przyjemna z pór roku wiąże się także z wieloma zagrożeniami dla naszych koni.
 

Łykawość u koni

Łykawość  należy do powszechnych zaburzeń w zachowaniu koni sportowo-rekracyjnych, będących jednocześnie częstą przyczyną rezygnacji z zakupu zwierzęcia.
Zaburzeniem, wokół którego przez lata narosło wiele stereotypów, nawet pomimo szeroko prowadzonych badań medycznych. Co więcej, zaburzeniem upoważniającym kupującego do zwrotu nabytego zwierzęcia, zgodnie z literą polskiego prawa.
 

Bob Avila: hodowla koni wczoraj i dziś

Żeby hodowla koni się opłacała i przynosiła dochód, zawsze potrzebny był przysłowiowy łut szczęścia. Jednak dzisiaj zdecydowanie większe znaczenie ma sposób myślenia.
Ostatnio przeglądnąłem artykuł o hodowli koni, który napisałem w 2000 roku. Z niedowierzaniem pokręciłem głową - ależ się wszystko pozmieniało. Porównałem tamte treści i rady - czy zaleciłbym je do stosowania w warunkach panujących obecnie? To nie tylko były inne czasy - to była inna planeta !
 

Potrząsanie głową - headshaking syndrome

Potrząsanie głową u koni jest reakcją obronną na ukąszenia insektów, ale również na nieprawidłowe pomoce, niedopasowany sprzęt lub stres.e. Co więcej, w niektórych przypadkach może wynikać z chorób jamy ustnej oraz górnych dróg oddechowych Sporadyczne występowanie odruchu potrząsania jest oczywiście naturalną reakcją zwierzęcia i nie powinno wzbudzać u właściciela niepokoju, jednakże zwiększona częstotliwość może już świadczyć o rozwijającej się chorobie.
 

Jak ważne są proporcje w budowie konia

     Jeżeli planujesz kupno konia, na którym będziesz chciał w przyszłości startować (lub w ogóle jakiegokolwiek konia), twoje szanse na sukces wzrosną, gdy wybierzesz konia zbudowanego harmonijnie - konia zbalansowanego. Co przez to rozumiem? To, by wszystkie partie jego ciała pasowały do siebie jak kawałki puzzli z jednej układanki, a w rezultacie: aby z ogólnego wizerunku całości wręcz emanowała sprawność fizyczna. To bardzo proste: harmonijność i sprawność fizyczna idą w parze - są ze sobą ściśle powiązane.