start

PLQHA Championships 2009 czasem zmian


A tegoroczne  PLQHA Championships stały tym bardziej wyjątkowe, ponieważ zasygnalizowały istotne zmiany zachodzące w polskiej branży American Quarter Horse.
Dotychczas sport jeździecki spod znaku AQH, kojarzony wyłącznie z szeroko pojętym zawodowstwem, ogromnym zaangażowaniem i codzienną pracą. W tym roku za sprawą samych zainteresowanych, niespodziewanie rozdzielony został na dwie płaszczyzny – zawodową i amatorską.
Dlatego też oprócz jeźdźców zgłoszonych do klas otwartych (wyłącznie w tych mają prawo startu zawodowcy), na listach startowych  licznie pojawili się zawodnicy, próbujący swych sił w kategorii Ameteur. Klasie stworzonej z myślą o tych,  którym kunszt jeździecki nie jest obcy, jednakże ze względu na inne zobowiązania zawodowe, stanowi on tylko uzupełnienie życiowej drogi.

Dzięki takiej zmianie, z przyjemnością można było podziwiać zmagania Amatorów w konkurencjach Western Horsemanship, Western Pleasure, czy Reining.
To istotny  sygnał,  wysłany ku pozostałym właścicielom koni American Quarter Horse, że można spróbować swych sił w profesjonalnym sporcie, niekoniecznie stając w szranki z zawodowymi trenerami i jeźdźcami.

Kolejnym symptomem zachodzących przemian, było pojawienie, nie tylko w programie, ale również w tabelach z wynikami zawodów,  klas rozgrywanych w rzędzie klasycznym. Niezwykle popularnych poza granicami kraju i jednocześnie potwierdzających, iż rasa American Quarter Horse jest uniwersalna – niezależnie od stylu jazdy.

Wzorem lat poprzednich, na przybyłych widzów czekało także wiele dodatkowych atrakcji, budzących sportowe emocje,  z Reiningiem na czele. Rozgrywanym nie tylko w klasie Open i młodych koni, lecz także młodzieżowej – Youth.

Z delikatną tendencją zwyżkową przeprowadzono też klasy Halter, gdzie zaprezentowano roczniaki, dwulatki, trzylatki i konie starsze. Wszystkie z podziałem na płeć.
Jest to kolejny przykład na to, iż coraz większa osób pragnących zajmować się w sposób poważny hodowlą American Quarter Horse docenia możliwość zawodowej oceny doświadczonego sędziego, jak również szansę na zdobycie punktów AQHA. Tak ważnych w karierze sportowo-hodowlanej konia.

Składając wszystkie wymienione elementy wrześniowego show, zyskujemy pozytywny obraz.  Obraz odwzorowujący nieustający dynamizm w rozwoju branży i niesłabnące zainteresowanie rasą.
Kto wie, może w przyszłym roku w materiałach promocyjnych pojawią się konkurencje z bydłem, a może i skoki?