westopedia

Kapelusze western Kolory, style i rozmiary

Kolory:
Gdy spojrzymy na współczesne kapelusze western to dojdziemy do wniosku, że ich kolor jest warunkiem względnym. Z pewnością kapelusze czarne lub w jaśniejszych, ale neutralnych kolorach na każdym poziomie konkurencji sportowych są mile widziane. Natomiast kapelusze kolorowe – czerwone, niebieskie. zielone, żółte, pomarańczowe itp. – nie są modne na arenach zawodów i nie są zamawiane przez sklepy w USA od ponad 20 lat ( z wyjątkiem różowych lub czerwonych kapeluszy dla dzieci).
Nawet zawodnicy startujący na arabach lub morganach, którzy przez dziesiątki lat ubierali się w kolorowe kapelusze, teraz preferują kolory neutralne. Kapelusze kredowo-białe pojawiły się w związku z modą na ubrania o jasnych odcieniach kolorów. Specjaliści prognozują, że za jakiś czas powrócą kolorowe kapelusze na zawody, ale nic nie wskazuje aby stało się to niebawem.

Najczęściej używane kolory kapeluszy: niezaprzeczalnie prym na arenach wiodą kapelusze czarne. Dlaczego? Czarny to kolor uniwersalny, za razem neutralny, pasujący praktycznie do wszystkiego, w tym do czarnych czapsów, które można najczęściej znaleźć w szafach zawodników. Najłatwiej na czarnych kapeluszach ukryć brud, który siłą rzeczy towarzyszy zawodnikom w trakcie przejazdów po kurzących się arenach. Kolor ten absorbuje światło zamiast je odbijać. Czerń maskuje słabszą jakość materiału, z którego uszyty jest kapelusz. To cenna wskazówka dla kupujących z mniejszym budżetem w kieszeni. W przeciwieństwie do jaśniejszych kolorów, na czarnych kapeluszach nie rzucają się w oczy wszelkie drobne zmechacenia ich powierzchni.

Inne opcje: czarne kapelusze z pewnością sprawdzają się na każdych zawodach, jednak białe i w odcieniach zbliżonych do bieli zyskują coraz więcej zwolenników, a zwłaszcza zwolenniczek. Ich zdolność odbijania światła powoduje, że rozświetlają twarze osób je noszących. Łatwiej dzięki temu osobom tym wybić się optycznie z dużej grupy współstartujących, ubranych bardzo często od głowy do czubków palców nóg w czerń. Ostatnimi czasy pojawiły się na arenach również brązowe kapelusze, razem z odcieniem brązu w noszonych ubraniach. Ale nadal brązowe kapelusze nie uzyskały tak dużej popularności wśród panów czy pań, jak te w odcieniach neutralnych: piaskowych, płowych, kremowych, w odcieniach srebra, przydymionych, także w tonach cieplejszych lub zimniejszych tych odcieni. Gdy wolisz, aby twój kapelusz był w takich właśnie neutralnych odcieniach, dobierz go z uwzględnieniem kolorystyki całego ubrania i odcienia skóry. Rada: warto abyś podczas poszukiwań odpowiedniego kapelusza miał przy sobie element ubrania – dla porównania kolorów.

Style:
Styl kapeluszy western zależy bardzo od indywidualnych upodobań właścicieli oraz od typu konkurencji sportowych. Jednak wyraźnie jeden z nich przeważa. Jest to tzw. „cattleman’s crease” z niewysoką częścią obejmującą głowę, z zaznaczonymi na niej wcięciami (wgnieceniami) po środku oraz na bokach. Kapelusze te mają 4 calowe ronda z ułożonym przodem i podniesionymi bokami. Często najmodniejsze kapelusze posiadają otok (cienki pasek umieszczony na kapeluszu) wykonany z tego samego materiału co cały kapelusz, zaopatrzony w małą ozdobę.
Jeżeli trudno ci się zdecydować, jaki styl kapelusza przyjąć, warto przyjrzeć się bliżej co noszą na głowach sędziowie na wyższych rangą zawodach. Następnie spróbuj przystosować ich styl. Warto żebyś pamiętał, że kapelusz western to cos więcej niż moda – to część twojego wizerunku i stroju. Kapelusze sygnalizują do jakiej grupy jeźdźców się zaliczasz. Ludzie pracujący profesjonalnie z końmi najczęściej przejawiają konserwatyzm, jeśli chodzi o prezentowany ubiór. Styl wyzywający dobry jest na zabawę przebierańcową.

Trend na przyszłość: kapelusze z rondami obramowanymi w tym samym lub kontrastowym kolorze do reszty kapelusza już pojawiają się od kilku sezonów na arenach.

Rozmiary:
Najczęściej gotowe kapelusze są dostępne w rozmiarach unisex. Ale przynajmniej jedna firma: Hobby Horse produkuje kapelusz „Western Treasure”, który został skrojony specjalnie dla kobiet.
Pamiętaj, że każdy kapelusz potrzebuje czasu, aby dobrze dostosować się do kształtu głowy. Zazwyczaj kapelusze są tak uszyte, aby już za pierwszym razem ich włożenia odzwierciedlały indywidualny rozmiar i kształt czaszki.

Na podstawie artykułu „Show Hats: A To Z” autorstwa Juli S. Thorson, który ukazał się w grudniowym numerze Horse&Rider.

Zobacz także:
www.hobbyhorseinc.com