westopedia

Chcę startować w klasach "Halter"

Przedstawiamy najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi, dotyczące startu w konkurencji Halter. Liczymy, że będą one pomocne i pomogą zrozumieć podstawowe zagadnienia związane z tą ciekawą konkurencją,

 

Pytania i odpowiedzi

  1. Jakie muszę spełnić warunki, aby zostać dopuszczony z koniem do startów w klasie „Halter” na zawodach AQHA Approved (najbliższe zawody AQHA Approved w Polsce organizowane będą w dniach 14 – 15 września 2007 r. w ośrodku RR)

    Zacznijmy od początku. Każdy, kto myśli, aby spróbować rywalizacji w konkurencji „Halter” na zawodach organizowanych pod egidą amerykańskiej organizacji hodowlanej AQHA (American Quarter Horse Association; w Polsce działa jej filia pod nazwą Polish Quarter Horse Association ), powinien najpierw zarejestrować się jako członek tej organizacji (AQHA). Podobnie z koniem. Ponieważ zawody dotyczą koni rasy AQH, można startować wyłącznie z koniem tej właśnie rasy, który został zarejestrowany w księdze stadnej prowadzonej przez amerykańską organizację AQHA (wyjątki dotyczą źrebaków AQH, które jeszcze nie zdążyły być zarejestrowane w księdze stadnej; je również można zgłaszać do startów w klasie „Halter”).
  2. Posiadam wałacha rasy AQH. Czy mogę startować w klasie „Halter” z tym właśnie koniem?

    Oczywiście, że tak. Zawody „Halter” przewidują również klasy przeznaczone dla wałachów rasy AQH. Ideą rozgrywania klas „Halter” jest pokazywanie w jednym czasie na arenie oddzielnie klaczy, oddzielnie ogierów i oddzielnie wałachów. Różne klasy przewidują odrębne starty dla koni w zróżnicowanym wieku. Wszystko to, aby sędziowie mogli w danej klasie oceniać wygląd i zachowanie koni tej samej płci oraz w przybliżonym wieku. Ułatwia to wydanie stosunkowo najbardziej obiektywnej oceny co do wartości hodowlanej i użytkowej zgłoszonych koni AQH.
  3. Czy mój koń musi skończyć określony wiek, aby móc startować w klasie „halter”?

    Zawody „Halter” są rozgrywane do koni AQH w KAŻDYM wieku. Startują w nim zarówno konie paroletnie jak i konie starsze. Co więcej – rozgrywane są również klasy „Halter” z myślą o odsadkach, a nawet nowo narodzonych źrebakach! Nie ma tutaj granicy wieku, która ograniczałaby możliwość startów w tej konkurencji.
  4. Czy aby startować w klasach „Halter” trzeba umieć jeździć konno?

    Nie. Zawody „Halter” nie wymagają od zawodników umiejętności jazdy konnej. Cała rywalizacja odbywa się „z ziemi” i nie wymaga dosiadania wierzchowców. Procentuje za to doświadczenie w obyciu z końmi, umiejętność odpowiedniego pokazania walorów zwierzęcia w ruchu oraz „w stój” będąc obecnym przy jego boku.
  5. Mam zamiar wystartować w konkurencji reining. Czy mogę równocześnie tego samego konia pokazać w klasie „Halter”?

    Oczywiście, że tak. Start w klasie „Halter” nie koliduje w żadnej mierze w zgłoszeniu tego samego konia do którejkolwiek z konkurencji „z siodła”. Można rano pokazać konia AQH w klasie „Halter”, później jechać na nim trail, western pleasure czy reining.
  6. Na czym polega schemat konkurencji „Halter”?

    Konkurencja „Halter” nie jest skomplikowana. Nie wymaga od zawodników zapamiętania wymyślnych schematów. Na każdych zawodach zawodnik spotka się z podobnym schematem: zawodnik wychodzi z koniem na arenę ( na arenie obecny jest sędzia). Na polecenie sędziego od określonego punktu (zaznaczonego na arenie) zawodnik rozpoczyna pokaz konia w stępie idąc ze zwierzęciem po linii prostej w kierunku sędziego. Na wysokości sędziego przechodzi z koniem do kłusa, okrąża w kłusie pachołek oddalony od sędziego o parę metrów. Następnie w kłusie po linii prostej wraca w stronę sędziego. Będąc na wysokości sędziego przechodzi ponownie do stępa idąc nadal po linii prostej. Następnie zatrzymuje konia w wyznaczonym przez sędziego miejscu na arenie. W tym miejscu zawodnik oczekuje z koniem w pozycji „stój” na pozostałych zawodników danej klasy. Ostatnim elementem schematu jest ocenienie przez sędziego konia w pozycji „stój”, wtedy gdy już wszyscy zawodnicy zakończą etap pokazu koni „w ruchu”. Na koniec sędzia zagląda do pyska zwierzęcia i ocenia uzębienie.
  7. Co podlega ocenie ze strony sędziów w konkurencji „Halter”?

    Ocenie sędziowskiej podlega koń. Przede wszystkim jego wygląd, budowa ciała, równowaga pomiędzy jego poszczególnymi elementami. Im koń bardziej zbliża się do ideału w swojej budowie, tym więcej otrzymuje punktów. Następnie oceniane jest zachowanie konia na arenie, w trakcie ruchu oraz w pozycji „stój”. Jego współpraca z zawodnikiem, łagodność i akceptacja osób oraz koni przechodzących obok. Mniejszą rolę odgrywa zawodnik. Jednak należy pamiętać, że to on pokazuje konia. Od niego zależy, czy sędziowie zobaczą walory zwierzęcia, czy docenią jego wartość.
  8. Na co powinienem zwrócić uwagę przygotowując konia do startu w klasie „Halter”?

    Błędem byłoby sądzić, że konkurencja „Halter” nie wymaga od zawodników i koni żadnych przygotowań. Wręcz przeciwnie. Przede wszystkim musimy pamiętać, że w trakcie zawodów sędziowie zwracają baczną uwagę na wygląd i zachowanie konia, jego posłuszeństwo i podporządkowanie się poleceniom zawodnika. Koń musi swobodnie podążać obok zawodnika (łopatki konia na wysokości barków zawodnika) - nie wyprzedzać zawodnika i nie być przez niego „ciągnięty”, zarówno w stępie jak i w kłusie. Zatrzymywać się natychmiast po komendzie „stój”. Koń nie może wykazywać oznak buntu czy nieposłuszeństwa w trakcie przeprowadzanej oceny przez sędziego. Dodatkowo koń powinien umieć utrzymać równą pozycję „stój” przez wyznaczony okres czasu. To znaczy - koń musi w tym czasie stać równo w miejscu na czterech nogach, bez wiercenia się, przestępowania, nerwowego zniecierpliwienia. Sędzia powinien móc zbliżyć się bez problemów do każdej części ciała konia i obejrzeć konia z wybranej przez siebie odległości. Na koniec sędzia nie powinien napotkać oporu ze strony zwierzęcia oglądając jego uzębienie. Tego wszystkiego nie można uzyskać od zwierzęcia bez odpowiedniego przygotowania.
  9. Czy muszę zakupić specjalny sprzęt dla konia do startu w konkurencji „Halter”?

    Jak sama nazwa wskazuje, koń startuje mając na głowie ubrany jedynie kantar (ang. ”halter”). Nie zakłada się mu owijek, ochraniaczy, nie plecie się grzywy czy ogona. Koń nie może mieć założonej derki, czapraka czy siodła. Nie można zakładać mu ogłowia ani wodzy. Przepisy nie zabraniają, aby użyć na zawody jakikolwiek kantar i prowadzić go po arenie na postronku. Jednakże dzięki długoletniemu doświadczeniu w organizacji zawodów „Halter” w USA przyjęły się pewne zwyczaje obowiązujące zawodników i konie startujące w tego typu rywalizacji. Konie pokazywane są najczęściej w skórzanych, bogato zdobionych ( w srebrze) show halterach i prowadzone są na specjalnie stworzonych do tego celu skórzanych uwiązach z doczepianym delikatnym łańcuszkiem. Ale oczywiście taki show halter nie jest warunkiem koniecznym, aby wystartować na zawodach „Halter”.
  10. Czy zawodników obowiązuje określony strój?

    Przyjęto, że zawodników obowiązują pewne zasady co do wyboru stroju. Przede wszystkim strój musi być klasyczny i „odświętny”. Obowiązują długie spodnie, marynarki lub garnitury. Do tego koszule i najlepiej krawaty. Kolorystyka stonowana. Źle widziane są wszelkiego rodzaju spodnie czy kurtki jeansowe. Obowiązkowo kapelusz western i buty z cholewami. Wygląd zawodnika wskazywać ma na szczególny charakter zawodów i szacunek dla sędziów, pozostałych zawodników i publiczności.
  11. Czy muszę specjalnie przygotować wygląd konia do konkurencji „Halter”?

    Zawody „Halter” stawiają na estetykę w wyglądzie zawodników jak i koni. Konie są nie tylko starannie kąpane, ale również strzyżone. Przystrzyżoną powinny mieć na krótko grzywę, rozczesany ogon, powycinane szczotki na pęcinach. Wycina się im również włosy wewnątrz uszu oraz goli włosy w okolicy chrap. Nie żałuje się specjalnych środków nabłyszczających sierść na całym ciele oraz natłuszczających okolicę oczu oraz nos konia. Wszelkie białe odmiany na nogach podkreśla się używając pudru oraz odpowiednio strzygąc kolorowe włosy na ich granicy. Kopyta powinny być starannie wyrównane i wyczyszczone. Wszystko po to, aby wywrzeć odpowiednie wrażenie na sędziach i publiczności. Aby być widocznym z daleka i nie zginąć „w tłumie”.
  12. Na koniec: dlaczego warto startować w zawodach „Halter”?

    Konkurencje „Halter” rozgrywane są przede wszystkim z myślą o hodowcach i posiadaczach koni AQH. To doskonałe miejsce do pokazania szerszemu gronu osób swojego przychówku, pochwalenia się własnymi ogierami i klaczami. Sprawdzenia, jakie konie AQH wystawiają do zawodów inni ludzie z branży. To doskonała okazja do wzajemnego poznania, rozmowy, również do przeprowadzenia transakcji czy zasięgnięcia opinii innych hodowców. Niezastąpione źródło kontaktów i możliwości reklamy własnej hodowli.
    Oprócz tego nie zapominajmy o emocjach związanych z rywalizacją na arenie, innych niż w czasie przejazdów „w siodle”. Nie mniej trudny występ z koniem „ z ziemi” przed publicznością daje ogromną satysfakcję i możliwość sprawdzenia poziomu przygotowania siebie i zwierzęcia do zawodów sportowych.



Wszelkie dalsze pytania i wątpliwości związane ze startami w klasie „Halter” prosimy kierować bezpośrednio do Biura Polish Quarter Horse Association www.plqha.com

AQHA World Show Weanling Halter Mares

http://www.youtube.com/watch?v=jfzEbtyU6f0