westopedia

Ropinggrenar. Rodeo w formie "light"

     Wszystkim tym którym marzy się praca z lassem na koniu i konkurencje z tym związane, a nie chcą narażać siebie i zwierząt na kontuzjogenne sytuacje (np. www.sharkonline.org/?P=0000000680, chciałbym zaproponować ROPINGGRENAR na który składają się cztery konkurencje.

 

  1. Dummy roping
  2. Dummy tying
  3. Dummy stopping
  4. Last man standing.   


      Wszystkie cztery propozycje polegają na łapaniu atrapy (dummy) cielaka na lasso.
Dummy umieszczony jest na specjalnym wózku z płozami ( rzadziej na kółkach), ciągniętym przez pojazd mechaniczny – najczęściej quad. Dummy jest to atrapa cielaka wykonana z mocnej skóry, wypchana trocinami zmieszanymi z piaskiem w odpowiednich proporcjach, ażeby uzyskać wagę pomiędzy 30 – 60 kilogramów. Wózek (sanki) poruszają się z prędkością 20 – 45 km/godzinę.

W pierwszych trzech konkurencjach zawodnik i dummy startują z boksów, przy czym zawodnik nieco później, po minięciu linii startu przez „cielaka”. W Last man standing obowiązuje tzw. lotny start.

 

    • Dummy roping – konkurencja na czas. Lasso jest przywiązane do rożka przy siodle, zawodnik łapie „cielaka”, zatrzymuje konia, zeskakuje , biegnie do cielaka dotyka go, a sędziowie w tym momencie zatrzymują czas. Lasso nie może być luźne, koń nie może też wlec dummy.

 

    • Dummy tying to konkurencja bardzo podobna do klasycznego Calf Roping. Zawodnik startuje z boksu za „cielakiem”, po złapaniu na lasso i ściągnięciu na ziemię zeskakuje z konia podbiega do „cielaka” związuje co najmniej trzy jego nogi (służy do tego specjalna dodatkowa cienka linka – pigging – którą zawodnik najczęściej trzyma w zębach, ale zdarza się też, że za paskiem spodni lub w ręku trzymającej wodze). Koń w tym czasie musi „trzymać” lasso w odpowiednim napięciu. Podniesienie obu rąk w górę sygnalizuje zakończenie konkurencji i zatrzymanie czasu. Sędziowie (na koniach) mogą nie zaliczyć wyniku, jeżeli węzeł na nogach jest nieprawidłowy lub lasso jest zbyt luźne, albo koń cofając się w celu napięcia lassa ciągnie (wlecze) dummy.

 

    • Dummy stopping to konkurencja na czas, zawodnik łapie dummy, po złapaniu wiąże lasso na rożku, zatrzymuje konia kiedy dummy spadnie sędziowie zatrzymują czas.

 

  • Last man standing – Jest to konkurencja wielorundowa. Zawodnicy startują z lassem przywiązanym do rożka. W pierwszym nawrocie dummy porusza się bardzo wolno, każda następna runda jest szybsza. Zawodnik któremu nie uda się złapać dummy odpada.

We wszystkich konkurencjach „ cielak” musi być złapany za szyję.
Jest to konkurencja bardzo popularna na zachodzie, szczególnie w Skandynawii. Posiada wiele zalet; jest stosunkowo tania – nie musimy utrzymywać cielaków, nie narażamy zwierząt na takie sytuacje jak wyżej, raz kupiony czy zrobiony sprzęt służy nam przez wiele, wiele lat.

Niniejszy artykuł stanowi ogólny opis ROPINGGRENAR (tłumaczenie z języka szwedzkiego), w związku z tym zainteresowanych konkurencją , odsyłam do dostępnych materiałów online.