westopedia

Trail

Inspiracją do powstania konkurencji trail była praca jaką wykonywali na ranczach kowboje wraz ze swoimi końmi. Podczas pracy z bydłem wierzchowce zmuszone były do pokonywania różnego typu przeszkód terenowych, tak więc istotne było, aby darzyły jeźdźca pełnym zaufaniem.

W warunkach naturalnych koń pracujący na rancho musi bez strachu przechodzić przez mostek lub wąską kładkę nad wodą.

Badania nad psychiką tych zwierząt pozwalają sądzić, że z ich punktu widzenia wykonanie takiego zadania nie jest proste. Konie mają skłonności do klaustrofobii. Nie przepadają za zamkniętymi, ciasnymi pomieszczeniami.


Przejście przez mostek z poręczami, pod którym płynie woda powoduje znaczny dyskomfort. Nie pozwala zwierzęciu uskoczyć w bok, ani zawrócić a instynkt właśnie te odruchy nakazuje mu wykonać. Innym obowiązkowym elementem przejazdu jest bramka, którą zawodnik musi otworzyć nie zsiadając z konia, następnie przejść na drugą stronę i zamknąć.

Istotne jest to, aby zawodnik podczas wszystkich czynności wykonywanych przy bramce nie odrywał dłoni od jej górnej krawędzi.

Podczas pracy z bydłem jeździec i koń wielokrotnie zmuszeni są do pokonywania podobnych przeszkód.

W warunkach naturalnych od prawidłowego przejazdu przez bramkę zależy, czy kowboje będą musieli ścigać bydło wypuszczone przez nieuważnego kolegę.

Jeździec musi poprowadzić konia tak, by ciałem zwierzęcia zastawić drogę bydłu jednocześnie nie puszczając bramki.

W omawianej konkurencji przede wszystkim oceniany jest wierzchowiec, który powinien pokonać przeszkody dokładnie i bez strachu. Przejazd nie odbywa się "na czas" lecz "na dokładność". W konkurencji trail przepisy nie narzucają gotowych schematów.

Sędzia sam ustala kolejność i typ przeszkód, jednak przejazd musi zawierać takie elementy by jeździec miał możliwość pokazać wierzchowca we wszystkich chodach na prawą i lewą stronę, pokazać umiejętność cofania po linii litery L, U lub V, przejechać przez mostek oraz bramkę, przenieść przedmiot z jednego miejsca w drugie a także przejść w określonym chodzie drągi.

Jeździec zobowiązany jest do prowadzenia konia jedną rękę, więc czynności opisane powyżej nie są proste do wykonania.

Ćwiczenie opisanych elementów może przydać się nie tylko w sytuacji, gdy chcemy podbić świat w zawodach konkurencji trail, ale także, a może przede wszystkim, gdy chcemy aby nasz koń był niezawodny podczas wyjazdów w teren czy na rajd i aby darzył nas zaufaniem.