westopedia

Chcę startować w konkurencji „Trail”

Pytania i odpowiedzi

  1. Na czym polega rywalizacja w konkurencji „Trail”?

    W skrócie konkurencja „Trail” polega na przejeździe przeszkód ułożonych na arenie według schematu ustalonego wcześniej przez sędziów (organizatora). Ocena przejazdu odzwierciedla prawidłowy/ nieprawidłowy sposób pokonania przez parę zawodnik – koń przeszkód oraz w pewnym stopniu również styl przejazdu całości schematu. Zawodnik wjeżdżając na arenę, otrzymuje u każdego z sędziów 70 punktów. Od początkowej puli 70 punktów odejmowane są punkty za każdy błąd w przejeździe przeszkody, a dodawane za bardzo dobry styl przejazdu. Wynik końcowy to suma punktów „ujemnych’ i „dodatnich” u każdego z sędziów obecnych na arenie w czasie zawodów.
  2. Czy istnieje granica wieku zawodników, którzy mogą startować w konkurencji „Trail”?

    W Polsce błędnie przyjmuje się na ogół, że „Trail” to konkurencja wyłącznie dla „początkujących”, młodych zawodników, którzy chcą się sprawdzić w sporcie jeździeckim uczestnicząc w „łatwej” konkurencji. Zawody „Trail” rangi mistrzowskiej, które odbywają się w Europie Zachodniej bądź w USA pokazują, że schematy potrafią być naprawdę trudne i wymagać od zawodników i koni maksymalnej koncentracji, doskonałej współpracy oraz wysokiej sprawności fizycznej. Startują w tych zawodach jeźdźcy dojrzali, którzy profesjonalnie zajmują się tą konkurencją.
    Jednak „Trail” jest na tyle „szeroką” dziedziną sportu jeździeckiego oferującą schematy o różnym stopniu trudności. Dlatego nawet małe dzieci jeżdżące konno z powodzeniem mogą spróbować swoich sił na zawodach.

  3. Czy istnieje określony z góry schemat przeszkód w konkurencji „Trail”?

    Konkurencja „Trail” stawia na kreatywność u osób, które ustalają schematy przeszkód na zawody. Każde zawody to wielka niewiadoma dla zawodników, co sędziowie tym razem wymyślą odnośnie przeszkód. Niemniej przyjmuje się, że pewne przeszkody są „żelaznym punktem” zawodów. Do nich należy tzw. „bramka” (dwie pionowe tyczki połączone luźno zwisającą liną, z jednym końcem dającym się z łatwością odczepić/ przyczepić do tyczki); „mostek” (zbita najczęściej z desek platforma, ustawiona na podłożu areny); przeszkoda do side-passu (chodu bocznego konia), przeszkoda do „cofania”, „kwadrat” z drągów do obrotu konia, drągi do przejścia kłusem. Przepisy mogą określać odległość poszczególnych drągów tworzących przeszkody, w przypadku zawodów wyższej rangi. Wymienione przeszkody mogą być dowolnie rozbudowywane oraz zestawiane z innymi przeszkodami. Trudniejsze schematy obfitują szczególnie w liczne drągi położone płasko lub uniesione na małą wysokość, tworzące serię przeszkód do pokonania przez konia pod różnym katem w stepie, kłusie lub galopie. Maksymalna liczba przeszkód w „Trailu” nie jest określona.

  4. Czy mogę startować na dowolnym koniu w konkurencji „Trail”?

    Generalnie w konkurencji tej można startować na dowolnym koniu czy kucu. Mogą w niej uczestniczyć z powodzeniem konie naszych rodzimych ras. Wielkość konia nie ma większego znaczenia. Jednakże praktyka pokazuje, że nie każdy koń się nadaje „psychicznie” i „fizycznie” do „Traila”. Nie do końca odnajdują się tutaj konie bardzo duże o wydatnym ruchu. Zdecydowanie lepiej radzą sobie wierzchowce opanowane, potrafiące skupić się na poszczególnych przeszkodach zamiast analizować otoczenie. Konie, które potrafią zachować spokój przez cały przejazd, pomimo napięcia swojego i zawodnika, osiągają znacznie lepsze wyniki w tej konkurencji. Poprzez trening i ćwiczenia można nauczyć każdego konia pokonywania przeszkód w „Trailu”. Tym niemniej jeżeli zawodnik marzy o prawdziwym sukcesie w konkurencji „Trail” - od początku powinien postawić na konia z odpowiednimi do tego predyspozycjami.

  5. Na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie treningów do startu w konkurencji „Trail”?

    „Trail” należy do jednej z najbardziej wszechstronnych konkurencji jeździeckich. W trakcie przejazdu oceniana jest umiejętność konia poruszania się pod siodłem w przód, tył, bok, umiejętność wykonania obrotu wokół własnej osi, ustępowania łopatkami, zadem. Płynnego zakłusowania, zagalopowania. Tak samo jak spokojnej redukcji chodów, łącznie z zatrzymaniem w miejscu. Premiuje się dokładność wykonania poleceń jeźdźca oraz współpracę z człowiekiem. W związku z powyższym nie wystarczy trening z koniem pokonywania kolejnych przeszkód. Ta droga prowadzi do nikąd. Przeszkody powinny być zwieńczeniem ćwiczeń nad całokształtem wyszkolenia konia, jego kondycji fizycznej, wygimnastykowania pod siodłem i umiejętności doskonałej współpracy z jeźdźcem.
    Zawodnik musi nauczyć się planowania w wyobraźni trasy przejazdu schematu przeszkód. Przed wyjazdem na arenę dobrze mieć w głowie ścieżkę poruszania się pomiędzy przeszkodami. Wcześniej zaplanowany przejazd pomaga w osiągnięciu lepszych wyników. Dlatego warto ćwiczyć własną wyobraźnię przestrzenną.

  6. Czy w przejeździe „Trail” liczy się czas?

    Zdecydowanie konkurencja „Trail” nie jest rozgrywana na czas. Zawodnicy nie mają presji, że ich przejazd musi zakończyć się jak najszybciej. Pokonywanie przeszkód w pośpiechu, niedbale, na pamięć, to prosta droga do uzbierania punktów karnych. Zyskują ci, którzy potrafią przejechać schemat wolno, spokojnie i zaakcentować początek i koniec przejazdu kolejnych przeszkód. Przejazd powinien odbywać się płynnie, rytmicznie, bez długich przerw pomiędzy przeszkodami. Konkurencja „Trail” rozgrywana jest w wolnym tempie. Oczekuje się, że koń poruszać się będzie na arenie w stępie, wolnym kłusie (jogu) oraz w wolnym galopie (lope). Zbyt dynamiczne tempo wpływa negatywnie na wynik końcowy przejazdu.

  7. Czy w konkurencji Trail można anglezować?

    Konkurencja „Trail” nie przewiduje możliwości anglezowania. Zawodnik wykonuje stęp, kłus i galop zawsze w pełnym siadzie. Próby anglezowania w trakcie przejazdu skutkują dyskwalifikacją zawodnika.

  8. Czy ominięcie przeszkody oznacza automatycznie dyskwalifikację?

    Ominięcie nawet jednej przeszkody traktowane jest jako pomylenie schematu i zawsze oznacza przyznanie punktacji „0”. Nawet najlepszy stylowo przejazd, pomimo pominięcia choć jednej przeszkody, nie może zostać oceniony przez sędziów inaczej niż na „0”.

  9. Czy przewiduje się specjalny osprzęt na konia do konkurencji „Trail”?

    Konkurencja „Trail” nie wymaga specjalnego osprzętu na konia. Jednak funkcjonują pewne zakazy ograniczające możliwość zakładania zwierzęciu różnych pomocy. I tak koń nie może mieć na nogach owijek i ochraniaczy. Nie można używać wytoków, tie-downów, wypinaczy. Nic co by krępowało swobodny ruch konia. Można jechać na wędzidle (na dwie ręce) lub na munsztuku (tylko jedna ręka). Siodło i ogłowie powinno być starannie wyczyszczone.

  10. Czy przewiduje się specjalny strój dla zawodnika?

    Strój zawodnika konkurencji „Trail” nie odbiega od stroju ogólnie przyjętego w konkurencjach western. Obowiązkowo kapelusz western, koszula z długim rękawem i kołnierzykiem, długie spodnie i buty z cholewami. Dopuszcza się noszenie rękawiczek, czasów i ostróg. Strój powinien być schludny i czysty.

  11. Czy do zorganizowania zawodów „Trail” potrzeba specjalnej areny?

    Nie. Zawody można zorganizować na dowolnej ujeżdżalni o równym podłożu, byle były zagwarantowane wystarczające warunki do swobodnego i bezpiecznego pokonania przez konia w trzech chodach określonego schematu. Większa arena daje zdecydowanie więcej możliwości ustawienia różnych przeszkód. Organizatorzy powinni zgromadzić przed zawodami liczne elementy do budowy przeszkód, typu drągi, pachołki, „mostek”, tyczki na bramkę itp.

  12. Dlaczego warto trenować i startować w konkurencji „Trail”?

    Konkurencja „Trail” to wyśmienita podstawa dobrego wyszkolenia zawodnika i konia. Stawia na wzmocnienie współpracy miedzy człowiekiem a zwierzęciem. Uczy cierpliwości, dokładności, spokoju i opanowania przy wykonywaniu postawionych zadań. Czyli cech, które przydają się również w innych dziedzinach życia. Różnorodność budowania schematów przeszkód oraz pomysłowość w ich konstruowaniu pozwalają stworzyć odpowiednie warunki startów z jednej strony dla zawodników stawiających pierwsze kroki na arenie sportowej, z drugiej dla wytrawnych „graczy” trailowych. W „Trailu” nie ma miejsca na nudę!
    Przeszkody w „Trailu” nie są niebezpieczne dla zawodników, więc spokojnie mogą w tej konkurencji brać udział nawet małe dzieci. A dorośli i bardziej doświadczeni znajdą z powodzeniem „zagwozdki” i liczne „problemy” do rozwiązania w ustawionym schemacie.
    „Trail” to dobry pomysł na trening i pracę codzienną z koniem również z myślą o innych konkurencjach jeździeckich. Nie tylko western.

                     Zapraszamy zapoznania się z filmem z finału AQHA World Show Senior Trail

                                  http://www.youtube.com/watch?v=w4x1mpQuvqo