artykuły

Relacja wideo z XIV Mistrzostw Polskiej Ligi Western i Rodeo

Zapraszamy do zapoznania się z relacją wideo z XIV Mistrzostw Polski Polskiej Ligi Western i Rodeo, które odbyły się 11-13 września 2015r. w Western City w Karpaczu. Poza samymi nagraniami chcielibyśmy także zaprezentować krótkie podsumowanie procesu przygotowywania relacji z MP PLWiR na przestrzeni lat.

Portal WWR przygotowuje relacje z Mistrzostw Polski Polskiej Ligi Western i Rodeo od pierwszej edycji tej imprezy. Początkowo przygotowywane materiały miały postać fotoreportażu uzupełnionego artykułem, jednak ta forma została zmieniona już 2007 roku. Począwszy od szóstej edycji MP PLWiR skupiliśmy się na przygotowywaniu relacji wideo. Nagrania od samego początku były umieszczane na platformie YouTube, jako posiadającej największą liczbę uczestników i tym samym pozwalającej na dotarcie do znacznej grupy obecnych lub potencjalnych miłośników jazdy konnej w stylu western w Polsce.

W pierwszych latach nagrania wykonywane były kamerą analogową, co skutkowało niską jakością przygotowywanego materiału, zarówno w sferze wizualnej, jak i dźwiękowej. Dodatkowo w pierwszej fazie przygotowywania relacji z MP PLWiR zdecydowaliśmy się na rejestrację wyłącznie konkurencji reiningowych. Powodem takiego zawężenia przygotowywanych treści wideo była pojemność kaset i czasochłonność procesu przegrywania materiału z kamery do komputera.

Skok jakościowy nastąpił trzy lata później. Podczas IX MP PLWiR po raz pierwszy została wykorzystana kamera rejestrująca obraz w rozdzielczości 1080p (FullHD). Poprawie uległ także dźwięk nagrań, co pozwoliło na lepsze oddanie atmosfery tworzonej przez publiczność oglądającą na żywo występy zawodników. Jednak wraz z poprawą jakości materiału pojawił się dla nas nowy problem- system identyfikacji materiałów objętych prawami autorskimi wprowadzony prze YouTube, który zaczął identyfikować utwory muzyczne stanowiące tło dla przejazdów zawodników. Skutkiem tej sytuacji było blokowanie filmów, do których autorzy zgłosili roszczenia, co niejednokrotnie uniemożliwiało ich publikację. W kolejnych latach staraliśmy się urozmaicić przygotowywane relacje poprzez wprowadzanie nowych elementów. Poza zapisami innych konkurencji przygotowywaliśmy także wywiady i filmy podsumowujące. Jednak największa zmiana nastąpiła w 2014 roku, kiedy rozpoczęliśmy przygotowywanie relacji "na żywo" obejmującej wszystkie odbywające się konkurencje, co zaowocowało powstaniem prawie 12 godzinnego filmu udostępnionego na naszym kanale. Także w tym roku kontynuowaliśmy podjęty kierunek i dnia 12 września oferowaliśmy możliwość wirtualnego uczestnictwa w imprezie stanowiącej święto polskiego western ridingu. Relacja z XIV Mistrzostw Polski Polskiej Ligi Western i Rodeo, chociaż nie obyła się bez drobnych kłopotów technicznych (spowodowanych kapryśnością Internetu udostępnionego prze WiFi), to przyniosła poprawę jakości relacji i większa interakcję z widzami. Mamy nadzieję, że przygotowywane przez ostanie 8 lat relacje znajdują uznanie czytelników portalu WWR i przyczyniają się to rozpropagowania naszego ulubionego stylu jazdy konnej. Z naszej strony możemy zapewnić, że w dalszym ciągu będziemy podejmować działania zmierzające do poprawy jakości i uatrakcyjnienia naszych wirtualnych spotkań podczas Mistrzostw Polski Polskiej Ligi Western i Rodeo.

Na koniec przygotowaliśmy garść statystyk YouTube dotyczących filmów opublikowanych na naszym kanale:
1. Na dzień dzisiejszy na kanale jest opublikowane 100 filmów.
2. Najpopularniejszym filmem na naszym kanale jest materiał z X Mistrzostw PLWiR zawierający zapis przejazdu Tomka Turkowskiego na Honky Tonk Playerze.
3. Pierwszym film opublikowany na kanale pokazywał przejazd Dariusza Tenety na Great Broady Pine na MP PLWiR w 2007 roku.
4. Łączny czas oglądania przygotowanych przez nas materiałów wynosi 41 dni i 19 godzin.
5. 90% naszych widzów pochodzi z Polski, 1,9% z Niemiec, 12% z USA a 0,6% z Arabii Saudyjskiej.
6. 53% widzów kanału WWR stanowią kobiety.
7. Łączny czas oglądania relacji "na żywo" w 2014 roku wyniósł 3 dni i 20 godzin. Relację śledziły 252 osoby, z czego 98% pochodziła z Polski.
8. Z kolei łączny czas oglądania relacji "na żywo" w 2015 roku wyniósł już 4 dni i 16 godzin. Relację śledziło 519 osób, z czego 95% pochodziło z Polski. Na drugim miejscu uplasowała się Arabia Saudyjska (3,8%). Widzowie z Arabii Saudyjskiej śledzili relację średnio przez 1:04:08.
9. Analizując oglądalność filmów w pierwszym okresie ich wyświetlania na przestrzeni lat, można stwierdzić, że środowisko miłośników jazdy konnej w stylu western w Polsce liczy około 350-400 osób.